Üretim Çizelgeleme Eğitimleri 4 – İş Yükleme & Atama Yöntemiyle İş Yükleme

Atama yöntemi tanıdık olduğumuz bir yöntemdir. Atama yöntemi bize maliyeti en küçükleme ya da zaman optimizasyonunu yapma imkânı sağlar.

İş yüklemede kullanacağımız atama yönteminde kısıtlarımız şunlardır;

  • Makine sayısı
  • İş sayısı
  • Maliyet/Süre

Atama problemleri hangi işi hangi makineye atamalıyız sorusuna cevap verir. Örneğin elimizde 3 tane iş ve 3 tane makine var. Bizden istenen, işleri en az maliyet oluşturacak makinelere atamak olacaktır.

Başka bir problem de elimizdeki makine sayısı iş sayısından fazlayken hangi makineyi saf dışı bırakmamız gerektiğini bulmaktır.

Atama yöntemi ile alakalı literatürde bazı terimler kullanılmakta ve bu konuda aynı terminolojiye sahip olmamız problemlerin çözümü için faydalı olacaktır.

  • Atama probleminde oluşturacağımız modellerde, makine sayısı ≥ iş sayısı olacaktır.
  • Kuracağımız modelde işlerin ve makinelerin kısıt değerleri 1 olmalıdır.

 

   Örneğin bu tabloda 1 değerine sahip hücreler; makine ve iş eşleşmelerini ifade ediyor.

  • Bir makineye birden fazla işin atanamayacağını unutmayalım.

         

        Örneğin, 3 tane iş ve bu işleri yapabilecek 3 tane farklı makinemiz olsun.

 

 

 

 

Verilen rakamlar makinelerin işleri yapma maliyetlerini (PB) gösteriyor. Amacımız doğrultusunda tüm işleri en uygun makinaya atadık ve bunu basit mantıkla yaptık.

Gerçek hayatta makine ve iş sayısı bu kadar az olmayacaktır. Örneğin 10 makine ve 10 işin olduğu bir problem düşünürsek, bu problem 10! = 3.628.800 olasılıklı bir atama modeline sahiptir.

Bu ve bunun gibi yüksek olasılıklı atama problemleri EXCEL ya da özelleştirilmiş yazılımlar yardımıyla çözülebiliyor, bir sonraki yazımda excel ile atama modeli çözümünün nasıl yapıldığını paylaşacağım.

Bu yazıyla birlikte, atama nedir? İş ve makine eşleşmesi ne anlama geliyor? sorularına sanırım biraz daha anlamlı bakıyoruz.

Bir sonraki yazıya ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Soru ve görüşlerinizi merdogan@industryolog.com adresinden benimle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, bilimle kalın..