Üretim Planlama Neden Önemlidir?

Merhabalar;

Üretim planlamanın öneminden bahsetmeden önce planlamanın normal yaşantımızdaki öneminden bahsedelim.

Planlama, geçmişteki yaşadığımız olayları, tecrübeleri göz önünde bulundurarak geleceğimiz hakkında  bir yol çizmemizdir. Hayatımızda önümüzü görüp, doğru adımlar atabilmemiz için kısa ya da uzun süreli planlamaya ihtiyacımız vardır. Eğer yaşantımızda bir plana sahip değilsek önümüzü görmemiz oldukça güçleşecektir ve planlama yapmadan bir şeyler yapmamız gereksiz zaman kaybına neden olacaktır.

Bununla ilgili Napoleon Hill şunları söylemiştir:

“Zaman tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biri, önceden düşünmek ve plan yapmaktır. Beş dakikalık düşünme, genelde bir saatlik iş tasarrufu sağlar.”

 

Planlama; ne, nasıl, ne zaman, ne kadar, nerede gibi sorulara cevap bulmamızı sağlar. Tüm kurumlarda planlamaya ihtiyaç vardır. Etkili bir planlamaya sahip olmayan kurumlar rakiplerinden geride kalırlar ve müşteri ihtiyaçlarına cevap veremezler.

Günümüz pazarında en önemli olan şey “Müşteri Memnuniyeti”dir. Müşteri memnuniyeti yüksek olan işletmeler günden güne büyümekte ve rakiplerini geride bırakmaktadır. İşletmelerde müşteri memnuniyetini sağlamak adına en başta bir planlama yapılmalıdır. Yapılan planlamalar ile müşteri ihtiyaçları belirlenip ona göre kapasite, iş gücü, ürün planlaması yapılmalıdır.

 

 

Geleceğe dair planı olmayan kurumlar için kısaca işlerini şansa bırakmışlardır diyebiliriz. Bu kurumda yaşanacak tüm olaylar bir planlama yapılmadığı için gerçekleştiğinde sürpriz olarak adlandırılacaktır. Halbuki etkili ve doğru bir planlama ile gelecekte karşılaşılması olası olan olaylar planlanıp, daha önceden önlem alınarak yaşanması önlenebilir ya da yaşandığında en az zarar ile geçirilmesi sağlanabilir.

Üretim Planlama

Planlamanın insan yaşamında ve kurumlar için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Şimdi de üretim planlama nedir biraz bahsedelim.

Üretim planlama, müşterilere ürünlerini kaliteli şekilde ve doğru zamanda teslim edebilmek adına kaynakları ve girdileri müşteri taleplerine göre planlamadır. Üretim planlama ile sadece kaynaklar değil, tüm süreçler planlanmaktadır.

 

 

İşletmelerin temel amacı müşterilerine en iyi ürünü satabilmektir. Bunu sağlayabilmek için de müşteri ihtiyaçları bilinmelidir ve bu ihtiyaçlara işletmeler tarafından karşılık verilmelidir. İhtiyaçlara karşılık verebilmek için de doğru bir üretim planlaması yapılmalıdır.

Sözlerimi Harlan Coben’in şu sözleri ile tamamlayacağım.

“İyi şeyler yalnızca planlanırsa olur, kötü şeyler kendiliğinden olur.” 

Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…