Üretim Planlama

Şimdi gözlerinizi kapatın ve girişimci olduğunuzu düşünün. Yeni bir işe atılacaksınız, peki ya nasıl olacak? Yapmak istediğiniz işe direkt atılıp karşınıza çıkan her olayı o anda değerlendirmek mi isterdiniz yoksa öncesinde yapacaklarınızı ve karşınıza çıkabilecek muhtemel sorunları düşünerek bir plan yapıp az da olsa fikir sahibi olarak ilerlemek mi isterdiniz? Sizin de düşündüğünüz gibi bir plan dahilinde hareket etmek daha doğru bir karar olur. Gerekli yolun belirlenerek zamanlama ve yürütme aşamalarının uygulanması gerekir. Evet, karşımıza ne çıkacağını net bir şekilde göremeyiz ama en azından olaya daha gerçekçi yaklaşma imkanı buluruz.

Üretimin amacı, bireylerin ihtiyaç duyduğu mal ya da hizmetleri karşılamaktır. Üretim faktörleri uygun şekilde bir araya getirilerek üretim faaliyetleri gerçekleştirilir. Bu nedenle verimlilik de büyük bir önem taşır. Üretim faktörlerinin verimli bir şekilde kullanılması gerekir. O zaman şimdi gelelim üretimde planlamanın ne anlama geldiğini. Her üretimin kendine ait süreci vardır. Üretim aşamalarının ayrıntılı bir şekilde planlanmasına “üretim planlama(planı)” adı verilir. Müşteri taleplerini karşılayacak ve üretim ortamında yer alan makine, iş gücü gibi kaynakları mevcut kurumun hedefleri doğrultusunda kullanılmasını sağlar. Üretim planlama kritik bir süreçtir. Çünkü hem müşteri beklentileri hem de kurumsal performans hedeflerine yanıt vermesi gereken bir plan oluşturulması gerekir. Başarı getirmesi amaçlanır.

Üretim planlama;                  

  • Üretim metodu,
  • İş gücü,
  • Stok kapasitesi ve stok yönetimi,
  • Tedarik edilen ürünün sevk edileceği zaman,
  • Üretim araçları gibi konulara ait soruları net bir şekilde yanıtlamayı sağlar. Bu yüzden fiili olarak mamul üretmeyen işletmelerde üretim planına gerek duyulmaz.

Tedarik konusu ile; ürünün yolda geçireceği ve sevk edileceği zaman belirlenebilir. Stok yönetimi ile stokta olan hammadde miktarı, eldeki malzemelerin ne zamana kadar yeteceği tespit edilir. Bu şekilde sipariş zamanı daha kolay bir yolla bulunur. Kapasite yönetiminde ise hangi makinenin ne kadar süre çalıştığı, ürünün makinede işleme süresi belirlenir. İşçilerin yıllık izin süreleri, izne çıkan bir işçinin yerine kimin geçeceği gibi konular da personel yönetimi içerisinde yer alır. İşte bu konular üretim planlamayı ilgilendirir.

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.