Üretim Süreçleri-2

Herkese merhabalar,

Üretim süreçlerinin bu ikinci yazısında imalat için tasarım, uygulamada ürün geliştirme (Malzeme ve Endüstri Mühendisi farkı ile) ve üretim sistem modelini göreceğiz.

İmalat İçin Tasarım

  • Toplam ürün maliyetinin yaklaşık %80’i tasarım sürecine göre belirlenir. Bu yüzden imalatta tasarım önemli bir yere sahiptir.
  • Bazı problemler sadece üretim sürecindeki gelişmeler ile ele alınabilir.
  • Uygun üretim sürecini seçme yöntemi, malzeme seçimine yakından bağlıdır.

Ürün işleme; tek adımlı işlem veya çeşitli süreçlerin bir kombinasyonu, kullanılan malzemenin işlenebilirliği ve bitmiş parçanın özellikleri, yüzey kaplama olması, boyutsal toleranslar ve benzerliklerini içermesi gibi özelliklere bağlı olarak daha basit olabilir.

Sınıf: sistem üzerinden malzeme akışı.

Maliyet: malzeme, işçilik, alet, ekipman.

Zaman: teslim süresi, işlem süresi, kurulum süresi.

Kalite: daha iyi kalite için iyileştirme.

Esneklik: fiziksel sistemde esneklik.

Uygulamada Ürün Geliştirme

Malzeme Mühendisleri: ürünlerde kullanılan malzemelerin yapısını, özelliklerini ve işlenmesini inceler. Malzeme mühendisleri tarafından yapılan materyal çalışması, ürünün performansı açısından önemlidir.

Endüstri Mühendisleri: çalışma alanları ile ve çalışma alanlarının daha iyi verimlilik için nasıl geliştirilebileceği ile ilgilenir. İnsanları, teknolojiyi, materyalleri ve bilgileri birleştiren sistemleri tasarlar, kurar ve geliştirirler. 

Üretim Sistem Modeli

Üretim sistem modelinde malzemeler dört genel kriter temelinde seçilir;

  1. Performans karakteristikleri (özellikleri)
  2. İşleme (imalat) karakteristikleri
  3. Çevre profili
  4. İş hususları

Yanlış seçilmiş bir malzeme sadece parçanın arızalanmasına değil aynı zamanda life-cycle maliyetinin artmasına neden olur.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.