Üretimin Filozofu: Toyota

 

Merhabalar. Size bu yazımda Toyota ve tarihsel gelişiminden bahsedeceğim.

1933 yılında, Toyoda Automatic Loom şirketi kurucusunun mühendis oğlu Kichiro Toyoda tarafından bu şirkete bağlı açtığı otomobil bölümünde kuruldu. İlk olarak aerodinamik otomobil üreten şirket ardından Japonya’ ya destek için mini kamyonlar üretmiştir. 1937 yılında ise Toyota Motor Corporation artık bağımsız bir şirket olarak üretimine devam etti. Artık bağımsız bir şirket kuran Toyoda, giderek daha çok otomobil üretmeye başladı. Toyota otomobilleri, o dönemde çok talep gören ABD malı otomobillerini geride bıraktı.

Pasifik Savaşı sırasında şirket İmparatorluk Ordusu için kamyon üretimine ağırlık vermişti. Japonya’daki şiddetli yokluklardan ötürü askeri kamyonlar mümkün olduğunca basit tutuluyordu. Örneğin,kamyonların ön tamponda ortada tek bir farı vardı. Planlı bir müttefik bombardımanının Aichi’ deki Toyota fabrikalarını bombalamasında kısa bir süre önce sona ermişti. Savaştan sonra 1947’de ticari binek araç üretimi SA modeliyle başladı. Toyota’nın kalite ve üretim prensipleri kökenini ABD Ordusunun savaş öncesi eğitim programından almaktadır.

Üretim sistemi olarak da adeta bir ekol olan Toyota birçok mühendislik uygulamasına yön vermiştir. TPS, sistemlerden gereksiz kaynak kullanımlarının yok edilmesi ve sonuç olarak verimliliğin artırılması anlamına gelmektedir. Temel hedef, kaynakların tümünün üretim hattına doğru yönlendirilmesi ile yüksek kaliteli ürünlerin müşteriye ulaşmasını sağlamaktır.

Tam zamanında üretim felsefesi, TPS´ in temel bileşenlerinden birisidir. Üretim, sadece “müşteri” tarafından talep edilmesi durumunda yapılmaktadır. Burada “müşteri”, bir Toyota bayisindeki potansiyel araç sahibi olabileceği gibi, üretim hattında bir sonraki iş istasyonu anlamına da gelebilmektedir. Ürün sadece “tam zamanında” teslim edilmektedir. Ne erken ne de geç.

TPS´ in temel özelliği, ham maddeden ürün aşamasına kadar, üretimin “çekme” sistemine göre yapılmasıdır. Araç, üretim hattında ilerlerken, malzemeler ve parçalar üreticilerinden doğru zamanda fabrikaya getirilmektedirler.

İlgili birimlerden iş isteği yapmak için “Kanban” lar kullanılmaktadır. Eğer kanban ile istenmemişse, yeryüzü kaynakları stoka üretim yapmak için kullanılmamaktadır. Bu aynı zamanda, problemlerin ortaya çıkmasını da sağlamaktadır. Büyük stoklar, problemlerin en rahat kendilerini gizleyebildikleri yerlerdir. TPS´ in başarısı, iyi bir eğitime bağlıdır. Bu nedenle, iş başı eğitimleri ve başarılı fabrikaların bilgilerinin paylaşıldığı eğitimler çok önemlidir. TPS, ancak tedarikçilerin de tam anlamı ile bu yöntemi uygulaması ile başarılı olabilir.

Üretim ve satış başarısı ile General Motors üretim ve satış kapasitesini de gerisinde bırakmıştır. Dünyada 26 ülkede toplam 46 üretim tesisi bulunan ve bu oluşum dolayısıyla yaklaşık 300 bin insanı istihdam eden bir oluşumdur. Bütün bu kaliteli ürünler 150 ülkeye ulaştırılmakta ve devasa bir markanın ürünlerinden istifade edebilmek imkânı sunulmaktadır. Firma, aynı zaman da telekomünikasyon, prefabrik evler ve lüks yatlar da dâhil olmak üzere birçok alanda üst kalitede üretim ve faaliyet gösteren dünya devi bir oluşumdur. Son derece büyük Ar-Ge çalışması yapmakta ve bu alana önemli kaynaklar aktarması sonucunda her geçen gün daha da büyüyen ve gelişen en özel firmaların başında gelmektedir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Diğer yazımda görüşmek üzere.