Ürünlerin Gelişim ve Değişimleri 2 – Buzdolabı

Evlerimizin vazgeçilmezi olan buzdolabının hangi aşamalardan geçerek bugünkü haline geldiğini hiç düşündünüz mü? Elektriğin icadından önce buzdolabı niyetine insanlar ne kullanıyorlardı? Hadi bugün bunlara cevap bulalım. Ürünlerin Gelişim ve Değişimleri 2 – Buzdolabı

Tam tarihi bilinmemekle birlikte 1800’lü yıllardan önce insanlar yiyeceklerini bozulmaktan korumak için buz evler(ice-house) inşa ederlermiş. Ve bunları nehir,dere kenarlarına ve yerin derinliklerine yaparak bu evin içindekileri soğuk tutarlarmış.

Daha sonra 1856 yılında James Harrison tarafından ilk pratik buhar sıkıştırmalı soğutma sistemi icat edilmiştir. Ayrıca Harrison bu ürünü sayesinde bira ve et paketleme fabrikaları ile ticari ilişkiler kurmuş.

Buhar sıkıştırmalı sistemin ardından ilk gaz absorpsiyon(emme) sistemli makine geliştirilmiştir. Ferdinand Carre’nin 1860’da oluşturduğu bu sistem, amonyak kullanarak soğutma işlemi gerçekleştirir. Carl Von Linde ise gazların sıvılaştırılması yönetimini değiştirerek bu makineyi geliştirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine 1800’lü yıllarda buz kutusu(ice-box) denilen içi genel olarak çinko veya teneke ile kaplı ahşap bir dolap tasarlanmıştır. İçindeki bölmeye buz konulur ve altına eriyen buz için bir kap konulurmuş. Kabın içindeki suyun sürekli olarak dökülmesi gerektiğinden biraz zahmetli bir yapıya sahip.

Ve işte buradan sonra da insanların imdadına elektrikli buzdolapları yetişmiş.

Öncelikle bazı mühendisler tarafından birkaç elektrikli dolap icat edilmiş fakat maliyeti fazla olduğundan ve soğutma ünitesi ayrı, dolap kısmı ayrı odalara yerleştirilmesi gerektiğinden çok yaygınlaşmamış.

Daha sonra da çoğu kişinin kullandığı günümüz buzdolaplarına benzeyen buzdolabı, 1927’de piyasaya sürülen General Electric “Monitor-Top” geliştirilmiş. Görseldeki gibi üst kısmında soğutma ünitesi bulunmaktadır.

Teknolojinin de ilerlemesiyle 1950’ler ve 1960’larda, otomatik buz çözme ve buz yapma gibi teknik gelişmeler görülmüştür.

1940’lı yıllardan itibaren ise günümüzün klasik buzdolabı tarzı (dondurucu üstte, soğutucu altta) doğmuştur.

Ve son olarak günümüzün son teknoloji buzdolabı. İlk ve son görsel arasındaki fark gerçekten ilginç.

Bir sonraki Ürünlerin Gelişim ve Değişimleri yazısında görüşmek üzere…