Varlık- İlişki (ER) Diyagramı – 1

 

Merhabalar;

Bu yazımda  ER diyagramları bileşenlerinden bahsedeceğim.

Keyifli okumalar..

ER diyagramları ilişkisel veri tabanı yönetim sisteminin temelini oluşturmaktadır.  Bu diyagramlar bir iş yeri veya organizasyondaki varlıkları, varlıkların niteliklerini ve ilişkilerini modellememizi sağlayan diyagramdır. Varlık- İlişki (ER) Diyagramı – 1

ER diyagramları 3 temel bileşenden oluşmaktadır. Bunlar;

1.VARLIK

ER diyagramında varlık, hangi konudan ya da kavramdan veri çekmek istiyorsak, bu verilerden oluşur. Varlıklar ER diyagramının temelini oluştururlar. ER diyagramında varlıklar dikdörtgen ile gösterilir ve varlıklar genellikle ; İNSAN, YER, NESNE veya KAVRAM’lardan oluşur.

İNSAN: Çalışan, Öğrenci, Hasta

YER: Bölge, Ülke, Şube

NESNE: Makine, Yapı, Otomobil, Ürün

OLAY: Satış, Kayıt

KAVRAM: Muhasebe, Ders, İş Yeri

 

Örneğin;  sistemimizden öğrencilerin derslere göre notlarını öğrenmek isteyelim. Sistemden öğrenmek istediğimiz verinin hangi varlıklarla ilgili olduğunu belirlemek çok önemlidir. Bu sistemde ‘Öğrenci’ ve ‘Ders’ bizim varlıklarımızdır. Öğrenci ve ders arasında bir ilişki kurarak öğrenci notlarını tek bir raporda gösterebiliriz.

2.NİTELİK

Tüm veri tabanlarındaki varlıkların en az bir tane niteliği olmalıdır. Nitelik, varlıklarımızın özelliklerini bilmemizi ve veri tabanlarında depolanmış verilerin anlamlı olmasını sağlar.

Varlıklarımızın niteliklerine örnek verecek olursak;

3.İLİŞKİ

İlişkiler, ER diyagramındaki bileşenleri (deyim yerindeyse) bir araya getiren ‘tutkal’dır. İlişkilerde, bir veya daha fazla varlık arasındaki ilişkiden söz edebiliriz. Örneğin; geçen ay ki satış verilerine göre, bu ay müşterilerimize promosyon uygulayacağımız bir sistemimiz olduğunu varsayalım. Sistemde ilişki kurmadan önce varlıklarımıza ve bu varlıkların niteliklerine karar vermeliyiz (primary key, foreign key) . Bu varlıkların ‘Müşteri’ ve ‘Satış’ olduğunu söyleyebiliriz. Daha sonra  müşteri ve satış arasında ilişki kurarak bu ay ki promosyonlara karar verebiliriz.

 

Sorularınız ve görüşleriniz için  hgencer@industryolog.com  adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…