Veri Akış Diyagramı (DFD) – 2

 

Merhabalar;

Bir önceki yazımda veri diyagramı nelerden oluşur bahsetmiştim, şimdi de veri akış diyagramının içerik düzeylerinden bahsedelim.Veri Akış Diyagramı (DFD)

Veri akış diyagramları 4 içerik düzeyinden oluşabilir. Bunlar;

1.Context Diyagram

Sistemimizin en genel görünümünün modellendiği düzeydir. Sistemin sadece girdi ve çıktılarını görmemizi sağlar. Bu seviye diyagramlarda veri deposu kullanılmaz.

2.Level 0 Diyagram

Proseslerin ‘patlatılması’ ile oluşurlar. Bu  patlama ile sistem büyük alt süreçlere ayrılır ve bu süreçler arasında nasıl bilgi akışı var gösterilir.

 

3.Child Diyagram

Sistemimizdeki her prosesin tek tek ‘patlatılması’ ile alt prosesler oluşturulur ve bu diyagramlar ile sistemimizdeki alt süreçlerdeki bilgi akışı gösterilir. Sistemimizde ne kadar alt süreç varsa o kadar child diyagramı olmalıdır.

 

4.Primitive Diyagram

Sistemdeki alt süreçleri tek tek ele aldığımız diyagramlardır. Genellikle modellenmesi tercih edilmez.

 

Veri akış diyagramını oluştururken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Biraz da bunlardan bahsedelim.

 

Her girdinin en az bir çıktısı, her çıktının da en az bir girdisi olmak zorundadır.

 

 

Dışsal birimden veri deposuna veri akışı direkt gerçekleşemez, eğer dışsal birimden veri deposuna veri akışı yapmak istiyorsak aralarına bir proses ekleyerek bunu sağlayabiliriz.

  • Veri deposundan veri deposuna veri akışı bazı kişilere göre yapılabilirken, bazı kişilere göre yapılamamaktadır. Ben örneklerimde bunun yapılabildiğini düşünerek süreçleri çizeceğim.

 

Veri deposundan dışsal birime ya da dışsal birimden dışsal birime, veri akışı doğrudan sağlanamaz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için veri deposu ve dışsal birim arasına ya da dışsal birim ile dışsal birim arasına proses ekleyebiliriz.

 

 

Proseslerden veri depolarına aynı veri girip aynı veri çıkamaz.

 

Bu yazımda ‘Veri diyagramları nedir, nelerden oluşur, içerik düzeyleri nelerdir ve veri akış diyagramları modellenirken hangi kurallara uyulmalıdır?’ bunlardan bahsettik, bir diğer yazımda veri akış diyagramı ve bu diyagramların içerik düzeyleri ile ilgili örnek yaparak konumuzu anlatmaya devam edeceğim.

Sorularınız için bana  hgencer@industryolog.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.