Veri Madenciliği (Data Mining) Nedir? – 1

Merhabalar, 🙂

Uzun zamandır ilgimi çeken, gelişmelerini yakından takip ettiğim ve geleceğin en önemli meslek ve kavramlarından biri olacak (şimdi de çok önemli bir yere sahip) olan bir kavram “veri madenciliği”ni beraber seri halinde yakından inceleyelim istiyorum.

Serinin ilk yazısında bu kavramın tanımı, tarihçesi ve süreçlerinden bahsetmekte fayda var.

Bildiğimiz gibi çağımız artık bilgi çağı olup, her türlü bilgiye kolayca ulaşabilinen bir dönemdir. Bilgilere ulaşmak bu kadar kolay olunca araştırmalarda istenenin dışında daha bir çok bilgiye de ulaşmış bulunuyoruz. Elde edilen tüm bilgilere veri dediğimizde asıl iş burada başlıyor. Bu kadar çok verinin içinden analizlerle anlamlı örüntüler çıkarabildiğimizde yeni bir bilgiye ulaşmış oluyoruz. Bunlar belki kimse tarafından bilinmeyen, belki rakiplerin önüne geçmeye yardımcı olacak faydalı bilgiler… Yapılan bu çalışmalara veri madenciliği (data mining) denmektedir.

Tanımsal ifadesiyle veri madenciliği (data mining);

“Yapılandırılmış ya da yapılandırılmamış datayı anlamak ya da öngörülebilir sonuçlar elde edebilmek için geniş veri kümeleri üzerinde modeller, anomaliler ve korelasyonlar bulma işlemidir. Diğer bir ifade ile veri madenciliği; seçilen veri setlerinin analize uygun bir biçimde hazırlanması ile anlamlı çıkabilecek beklenilen ya da beklenmeyen bilgiye ulaşma sürecidir.”

Peki bu çalışmalar nasıl gerçekleşir?

Öncelikle yapılması gereken ulaşılmak istenen bilgiye karar vermektir. Aranacak bilgi belirlenip planlandığında sonuca ulaşmak daha hızlı ve doğru olacaktır. Hedef belirlendikten sonra bilgi bir sınıflandırmaya yerleştirilir ve bu veri kümeleri içinden bilgimizin işleneceği veri tabanını seçeriz. Seçilen veri tabanında bizi hedef bilgiden uzaklaştıracak olan alakasız veriler temizlenir ve ayrıştırılır. Hedefe en uygun son kalan veriler örüntülü şekilde farklı metotlarla işlenir. Sonuçta ortaya çıkan sağlıklı, işlenmiş ve alakalı veriler amacına uygun kullanılmak üzere hazırdır.

Ne işe yarar?

Veriler tıpkı tabir edildiği gibi uygun araç ve gereçlerle madenlerinden işlenmek üzere alınarak, değerleneceği doğru yerlere gönderilir. Bunlardan işletmeler, araştırmacılar ve birçok strateji çalışmaları hedefine en hızlı ve sağlıklı şekilde ulaşmak için faydalanmaktadırlar.

İşletmeler gerek bir sonraki hedefleri için gerekse yatırım kararı vermek için doğru bilgiler ve verilerle analizler yaparak stratejiler oluştururlar. Bunun yanı sıra özellikle müşteri potansiyelini, eğilimini ve davranışını tahmin etme ve haklarında doğru bilgileri elde ederek uygun hizmetler/ürünler sunma konularında oldukça faydalı bir yöntemdir. Aynı zamanda veri madenciliği;  güvenliği tehdit edecek unsur veya kişilerin araştırılıp tespit edilmesi konusundan, pazarlama stratejilerinin belirlenmesine ve hatta oluşturulacak yeni fikir/ürün/hizmetlerin kurgulanması için yapılacak piyasa değerlendirmesine kadar birçok alana dokunarak yarar üretmektedir.

Konuyla ilgili soru ve görüşleriniz için bana bkara@industryolog.com mail adresimden ulaşabilirsiniz. 

Esen kalın…