Veri Tabanlarında Normalizasyon İşlemi – 1

Merhabalar;

Bazı zamanlar veri tabanı oluştururken ihtiyaç duyduğumuz tüm bilgilerimizi aynı tablo üzerinde göstermeye çalışırız. Bu yaptığımız işlem bizim vakit kaybetmemize neden olur. Sadece vakit kaybına neden olmaktan ziyade bazı zamanlar o kadar çok veri girmemiz gerekir ki, tüm verilerimizi aynı tablo içerisinde topladığımız zaman veri tekrarı yapıp yapmadığımızı ya da verilerimizin tutarlılığını takip etmek çok zorlaşır. Tüm yaşadığımız zorlukları çözmenin en kolay ve etkili yolu veri tabanlarımız da normalizasyon işlemi yapmaktır. Bu yazımda normalizasyon nedir, normalizasyon yaparken uygulamamız gereken kurallar nelerdir bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

 

Normalizasyon Nedir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi veri tabanlarımızda veri tekrarı ve veri tutarlılığını sağlamak amacıyla normalizasyon işlemlerini gerçekleştiririz. Normalizasyonu tanımlayacak olursak ayrıştırma diyebiliriz. Kimi zaman veri tabanlarımız çok fazla satır ve sütundan oluşurlar, veri tabanımızda veri tekrarını önlemek için daha az satır ve sütuna sahip alt kümeler oluşturarak bunu sağlayabiliriz.

 

Tablolarımızı normalleştiriyoruz,peki bu normalizasyon işleminin amaçları nelerdir şimdi bunlara bakalım.

Normalizasyonun Amaçları

Normalizasyon yaparken en büyük amaçlarımızdan birisi veri bütünlüğünü sağlamaktır.Bunu örnekle açıklamaya çalışalım. Bir veri tabanımız olduğunu düşünelim ve bu veritabanımız da müşteri numarasını birden fazla tabloda kullanıldığımızı varsayalım, tablolar arasında veri bütünlüğünü sağlayamazsak eğer aynı müşteri için birden fazla numara bilgisi oluşacaktır. Böyle bir sorunla karşılaşmamız için normalizasyon kurallarını kullanmalıyız.

Normalizasyonun bir diğer amacı da uygulamadan bağımsızlıktır. Uygulamadan bağımsızlık şu şekilde açıklanabilir, veri tabanımızı oluştururken hepimiz farklı uygulamalar tercih edebiliriz. Bazı zamanlar veri tabanlarımızı başka uygulamalarda açmak durumunda kalabiliriz ve eğer biz veri tabanlarımızı kendi uygulamamıza göre geliştirirsek, diğer uygulama da veri tabanımızı çalıştırırken sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için veri tabanımızı normalizasyon kurallarına göre tasarlamalıyız.

Yazımda bahsettiğim normalizasyonun son amacı da performansı arttırmaktır. Normalizayon kuralları ile tasarladığımız veri tabanlarında veri tekrarını en aza indireceğimiz için veri tabanlarımızın boyutu azalacaktır. Böylece veri tabanımızda herhangi bir arama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliriz.

Veri tabanlarımızı normalizasyon yapabilmek için bazı kurallara uymamız gerekmektedir. Her kurala ” normal form” denilir.

Normal Formlar Nelerdir?

Normalizasyon işlemi yapılırken genellikle kullandığımız 3 tür normal form bulunmaktadır. Başka düzey normal formlarda kullanılabilir, fakat genellikle normalizasyon işlemlerini yaparken kullandığımız en yüksek düzey 3. normal formdur.

Bunlar;
– Birinci Normal Form (1NF)
– İkinci Normal Form (2NF)
– Üçüncü Normal Form (3NF)

Her üst kademe normalizasyon işlemi alt kademe normalizayson işlemini kapsamaktadır. Yani; 3NF kuralı 2NF ve 1NF kurallarını kapsar, 2NF kuralı da 1NF kuralını kapsar.

Bu yazımda normalizasyon nedir, normalizasyonun amaçları nelerdir ve en sonda normalizasyon kuralları nelerdir bahsettik. Bir diğer yazımda ise genellikle kullandığımız kural olan 3 tür normal formu tek tek açıklayacağım.

Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…