Verimli Bir Vaka Analizi İçin Tavsiyeler

Merhabalar.. Bugün sizlere vaka analizi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacağım. Keyifli okumalar..

Belirli veriler içererek, gerçek veya kuramsal bir iş durumunu temel alan çalışmalar şeklinde tanımlanabilen vakaların incelenip analizler yapılarak değerlendirilmesine vaka analizi denir.  Vaka analizi ile mantıksal bir yapı oluşturularak iş problemlerini çözme yeteneği artırılmaktadır. Bu nedenle vaka analizi çalışmasının iş hayatına geçişte önemli bir basamak olduğunu düşünmekteyim. Şöyle ki; vaka analizi ile vakanın değerlendirilmesi için gerekli analizler, incelemeler ve gerekli diğer yöntemlerle birlikte takım çalışması, yönetim ve planlama gibi yetenekler de gelişmektedir.

Şimdi gelelim vaka çalışmamızı verimli bir şekilde değerlendirebilmek için yapmamız gerekenlere 🙂 Öncelikle vaka analizi çalışmamızı en az 3 kişilik bir grup halinde yapmalıyız. Çünkü bu çalışma, bir ekip çalışması olduğu takdirde, size çok çok büyük artılarla geri dönüş sağlayacaktır. Evet, diyelim ki ekibimizi kurduk, vakamız da elimizde, o zaman ne duruyoruz, başlayalım okumaya. 🙂 Vakamızı her bir takım üyemiz notlar alarak ayrı ayrı birkaç kez okumalıdır. Çok basit bir kural belki ama, millet olarak okumayı çok sevdiğimiz söylenemez. Bu nedenle içimizden bir fedai seçip “Hadi sen dışından oku biz dinliyoruz, sen oku biz not alırız. “ gibi söylemlerde bulunabileceğimizi de düşünerek özellikle belirtiyorum arkadaşlar.

“HERKES AYRI AYRI BİRKAÇ KEZ VE NOTLAR ALARAK VAKAYI OKUMALIDIR.”

Bence ilk kısım anlaşıldı, ki zaten en önemli kısmını başarmış oluyoruz. 🙂

Bu arada vakayı okurken size yardımcı olabilecek ve notlarınızda bahsedeceğiniz noktaları da atlamayalım. Bu noktaları şöyle sıralayabiliriz :

  • Anahtar konuların belirlenmesi
  • Çözüm olarak yapılabilecek alternatif eylemler listesinin hazırlanması
  • Listelenen alternatif eylemler listesinin ele alınması ve değerlendirilmesi
  • En uygun eylemin tavsiye edilmesi

Evet bu adımlar bireysel olarak ilk aşamada gerçekleştireceğimiz adımlar. Sonrasında ekip olarak toplanılmalı ve  toplantı havasında tüm bu adımlar değerlendirilmelidir. İlk başta koşulsuz şartsız belirlediğimiz çözüm yönteminin, herhangi bir ekip arkadaşımız tarafından farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi hem ekip olarak ufkumuzu genişletecek hem de bizi en doğru çözüme yönlendirecektir. En doğru çözümden bahsetmişken vaka analizi çalışmalarında verilen vakanın tek bir doğru çözümü yoktur. Bizler vakayı incelerken ve yöntemler geliştirirken en az maliyet ile en yüksek verimlilik ilkesi doğrultusunda çalışmanın bizden istediklerini en uygun şekilde belirleyerek sonuca gideriz.  Bu nedenle fikirlerimizi belirtirken veya çözüm önerileri sunarken bu detayı da unutmamalı ve eldeki verilerle destekleyebildiğimiz her türlü çözüm önerisini ekibimize sunmalıyız. Bu çözüm önerilerini değerlendirip gerekli analiz ve yöntemlerin uygulanması ile vakanın çözümüne gitmeli ve vaka analizi çalışmamızı sonlandırmalıyız 🙂

İlk vaka analizi çalışmanızdan sonra ikincisi için can atacağınızdan hiçbir şüpheniz olmasın. Çünkü vaka analizi sırasında kendinizi öğrencilik hayatında öğrendiklerinizi uygulayan bir yönetici olarak hissedecek ve bundan gurur duyacaksınız. Hatta teorikte öğrenilenin pratikte uygulanışına da daha yakından tanık olduğunuz için kendinizi iş hayatınıza biraz daha hazır hissedeceksiniz.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı; iş hayatına daha çabuk adapte olmak isteyen tüm öğrencilere verebileceğim en iyi tavsiye vaka analizi çalışması yapmaktır. Daha detaylı bilgi almak veya birlikte vaka analizi çalışması yapmak isterseniz bana ecayir@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz buradan da Profilo’nun yapmış olduğu örnek bir çalışmayı inceleyebilirsiniz.  Sağlıcakla kalın 🙂