Viral Pazarlama Nedir?

Herkese Merhaba,

Pazarlama dediğimiz de çok geniş bir yelpaze çıkıyor önümüze . Pazarlama bazen hiç beklenmedik ve basit şekilde çıkıyor karşımıza bazense yıllardır kullanılan stratejiler halinde. Bunlardan biri de Viral Pazarlama. 

Viral pazarlama, pazarlamanın alt kavramlarından  sadece bir tanesi. 1997 yılında Steve Jurvetson ve Tim Draper  Viral Marketing’ i dünyaya tanıttı. Viral, tıpkı bir virüs gibi hızlıca yayılabilir adını da buradan alıyor zaten . Kulaktan kulağa dediğimiz yöntem sayesinde yayılması çok kısa süreler alır. Viral pazarlamada genel pazarlama stratejilerinin aksine markayı firma değil müşteri yayar. İşte  bu yöntemde kolay ve etkili olmasını sağlar.

 

Viral Pazarlamanın en çok kullanıldığı yer sosyal ağlardır. Eğer başarılı bir viral içerik oluşturduysanız yapmanız gereken tek şey kalır bunu kurumsal medyanızda yayınlamanız. Sonrasında bu içerik sosyal medyada katlanarak iletilmeye devam edecektir. Bazen en umulmadık bir paylaşım küresel boyutlara ulaşabilir. Yani bu şekilde aslında kısa sürede kaliteli bir reklam yapmamız mümkün.

Peki kaliteli bir Viral pazarlama nasıl yapılır?

İlk olarak yapmamız gereken kendimize bir hedef kitlesi seçmek sonrasında bir strateji oluşturmak. Bu stratejiyi doğru zamanda uygulamaya koyarak nokta atışı yapabilirsiniz. Aynı zamanda samimi olmalı ve hedef kitlenizin duygularına hitap etmeniz gerekiyor. Her zaman kitleyle iletişim halinde olarak tepkileri gözlemlememiz gerekiyor. Ve her zaman ilgi çekici bir paylaş butonuna ihtiyacımız var ki psikolojik olarak yayılmasına teşvik edebiliriz.

 

Kaliteli bir Viral Pazarlamada için birde etkili 3 temel nokta vardır

1-Yayma motivatörü

2-Alma motivatörü

3-Yayılma ortamı

Yayılma Ortamı

Alıcılar için en etkili ortamı kullanmamız gerekiyor. En hızlı ve en basit yoldan hangi sosyal ortamı seçeceğimizi doğru seçmeliyiz.

Yayma Motivatörü

İletmek için hazırlanan mesajın yayılma aşaması bu bölümdedir. Kişisel itibar faktörü bu aşamada en çok kullanılan yöntem. Şöyle ki insanlar olaylardan ilk haberdar olmak isterler  ve bunu çoğu  takdir kazanma isteğiyle yaparlar. 

 

Alma Motivatörü

İkinci aşama alma motivatörüdür. Yayma motivatörü devreye girdikten sonra alma motivatörünün doğru çalışması lazım.Eğer etkili,açık ve kitlemize ifade etmek istediğimiz mesajı net gösteremezsek bu aşamada sıkıntılar yaşarız. Ve ilk iki bölümde başarısız olmuş olur.

Yani anlayacağınız üzere bu 3 temel nokta başarılı olmak için birbirine ihtiyaç duyacaktır. Totalde başarılı olmak içinse hepsinin başarılı olması gerekecektir.

Viral pazarlamanın ne olduğunu sizlere anlatmaya çalıştım. Fakat bu yöntemin çok fazla alt dalı var bu yüzden o konuları ayrı ayrı ele almak istiyorum bir sonra ki yazımda Viral Pazarlamanın yöntemleri hakkında bilgi paylaşmaya devam edeceğim.