Yalın Üretim Eğitimleri – Değer Akış Haritalama Nedir? Ne İşe Yarar?

Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere VSM (Value Stream Mapping) yani Değer Akış Haritalama’dan bahsedeceğim. Nedir? Ne işe yarar? Hangi adımlardan oluşur? gibi sorularınızın cevabını bu yazımda bulabilirsiniz. Fayda görmeniz dileğiyle.

Öncelikle VSM nedir onun tarifiyle başlayalım. VSM ürün ve hizmet yaratma sürecinde ortaya konan değeri, israfı ve israf kaynaklarını görmemizi sağlayan  ve bu faaliyetlerin akışını analiz eden bir yöntemdir. Yalnızca parçalar üzerinde değil büyük resim üzerinde çalışır  ve bütünü iyileştirmeyi amaçlarız.

Müşterinin parasını ödemeye hazır olduğu DEĞER katan faaliyetler ve müşteriyi ilgilendirmeyen MUDA olan faaliyetleri birbirinden VSM ile ayırırız.

Müşteriden tedarikçiye ürünün üretim yolunu izleyerek malzeme ve bilgi akışında yer alan her bir prosesi dikkatli bir şekilde sembollerle çizeriz.

ADIMLARI NELERDİR ?

  • Öncelikle değeri belirleriz. Sonrasında ise seçilen bir ürün ya da hizmet ailesi içinde bilgi toplayarak mevcut durumun haritasını çizeriz.

Mevcut durum haritası gelecek durumun tasarlanması için ihtiyaç duyulan bilgiyi sağlamaktadır. Mevcut durum haritası çizilirken başlangıç noktası son proseslerdir. Son prosesten ilk prosese doğru gerekli gözlem ve incelemeleri yaparak yürürüz.

Mevcut durum haritası incelenerek problemler belirlenir ve çözümleri kararlaştırılır.

  • Gelecek durum haritası çizilir. Gelecek durum ile ilgili fikirler mevcut durum haritası çizilirken oluşturulur.

Çevrim süresi, makine hazırlık süreleri, üretim parti büyüklükleri, ürün çeşitleri, oparatör sayısı, paket büyüklüğü, çalışma süresi(molalar hariç), iskarta oranı, makinenin kullanım oranları vb. değerler gelecek duruma karar vermek için kullandığımız gerekli ölçütlerdir.

  • Faaliyet planı hazırlanır. Faaliyet planı mevcut durumdan tasarlanan yeni duruma geçisin nasıl, ne zaman ve kimler tarafından gerçekleştirileceğini açıklar.

Gelecek durumla ilgili planlar hayata geçirildikçe belirli bir zaman içerisinde yeni bir mevcut duruma dönüşecektir ve böylece yeni bir gelecek durum haritası çıkartılarak haritalandırma projemiz tekrarlanacaktır. Bu sayede sürekli iyileştirme amacımızı  gerçekleştirmiş olacağız.

Evet arkadaşlar hepinize şimdiden kolay gelsin diyorum ve yazımı burada sonlandırıyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın 🙂