Yalın Kanvas (Lean Canvas)

Diyelim ki hayata geçirmek istediğiniz bir proje var. Aklınızdaki fikri başkalarına anlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri onu kâğıda dökmektir ki insanlar projenizi bütünüyle görebilsin ve daha iyi kavrayabilsin.  

Yalın Kanvas muhtemel iş modellerini, ürün tanıtımlarını, kampanyaları ve diğer çeşitli fikirleri hızlı bir şekilde kâğıda dökmeyi ve paydaşlarınızla pratik bir şekilde paylaşmanızı sağlar. Hedef kitlesi start-up şirketleri ve girişimcilerdir. Girişimcinin adım adım ilerlemesine yardımcı olur, riskler ve belirsizlikler gibi start-up unsurlarına odaklanır.

Yalın kanvas temel olarak problemi ve hedef kitlesini belirlemeye ardından onu çözmeye odaklanır. Oluşabilecek riskleri ve problemleri daha başlamadan görebilmeyi sağlar.

Problem

Hitap etmek istediğiniz müşteri kitlesine ait 3 problem ele alınır. Sonradan yanlış ürün üretimi, dolayısıyla zaman ve para kaybederek gerilememek için önce problemi doğru şekilde saptamak çok önemlidir.

Müşteri Kesimi (Hedef müşteriler)

Hedef olarak belirlenen müşteri detaylarıyla iyi bir şekilde tanınmalıdır. Bu kısmın önemli noktalarından biri de erken benimseyen kişileri (early adopters) tespit etmektir. Bu bölüme yazılacaklar yaş, cinsiyet, meslek, ilgi alanı gibi unsurlara göre belirlenebilir.

Start-upların bilinen ve test edilmiş bir ürünü yoktur dolayısıyla hangi müşteriye hitap edecekleri, onların tahminine ve hedefine göre belirlenir.

**Problem ve müşteri kesimi birbirleriyle bağlantılı kutulardır. Probleme göre hedef kitle, hedef kitleye göre problem belirlenir.

Benzersiz Değer Teklifi

Basit ve öz şekilde, “Müşteri neden sizden satın almalı, neden sizi tercih etmeli?”sorusuna cevap verilir.

Çözüm

Yazılabilecek tüm çözümleri yazdıktan sonra gerçekten müşterinin işine yarayacak en iyi 3 madde belirlenir.

Kanallar

Müşterilere hangi yollardan ulaşılabileceği burada belirlenir. (E-posta, sosyal medya, televizyon, sms, kulaktan kulağa… gibi)

Rekabet Avantajı

Sizi rakiplerinizden ayıran başlıca özellikler, pazardaki payınız konumunuz ve başarılarınıza burada yer verilir.

Anahtar Metrikler

Çok önemli olmasına rağmen genelde insanları zorladığı için atlanılan ve önemsenmeyen bir bölümdür.  Her şirket, performansını gözlemleyebilmek için bazı anahtar metriklere sahip olmalıdır. İşteki başarıyı ve gidişatı ölçümlemeye yarayacak olan bu metrikler şirketin sürdürülebilirliği açısından önem taşır.

Gelir Akışı

Müşterinin ödeyebileceği ve ürünün maliyetine göre fiyat belirlenir.

 Maliyet Yapısı

Projeyi gerçekleştirirken veya şirket kurulurken oluşacak giderler kaleme alınır. Örneğin evinizden çalışacaksanız ofis masrafı ortadan kalkmış oluyor ve bunu listeye dahil etmiyorsunuz.

Örnek:

Kaynakça:

https:/ www.youtube.com/watch?v=knpDNmjL51M

https://medium.com/@steve_mullen/an-introduction-to-lean-canvas-5c17c469d3e0

 

İyi veya kötü geri dönüşlerinize her zaman açığım bana rgoc@industryolog.com mailimle ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.