1. Yalın Üretim Serisi-JIDOKA-TPM-SMED

►Herkese Merhaba,

Bu yazımda endüstri mühendisliğinin en önemli üretim tekniği olan yalın üretim serisinin ikinci adımı olan JIDOKA, SMED ve TPM’yi  anlattım.

 

JIDOKA

Makine veya operatörler için anormal bir durum oluştuğunda onu otomatik olarak fark edebilir hale getirip hatanın tespitini ve üretimi/makineyi durdurma imkanını sağlayan sistemdir.

Jıdoka Türkçe otonomasyon(otomasyon değil) olarak adlandırılır. Jidoka üretim sisteminin en önemli iki sütunundan biridir(diğeri ise just in time dır) ve amacı problemleri ortaya çıkarmaktır. Jidoka kalite üretim yapmak isteyen üretim sistemlerinin olmazsa olmazıdır. Jidokanın uygulama alanı tamamen iş akışının içinde, yani prosestedir.

Sıradaki yalın üretim terimimiz TPM:

TPM

İngilizcesi ”Total Productivity Maintenance” dir.Türkçeye çevrilmiş hali ”toplam verimli bakım” dır. Japonlar tarafından geliştirilmiştir ve halen geliştirilmeye devam edilmektedir.

Üretim sürecinde kullanılan tüm kaynaklardan en etkili şekilde yararı sağlayarak en yüksek kalite, maliyet ve teslimatı sağlayan üretim yöntemidir.

JIPM Başkanı Seichi Nakajima tarafından, sistemli bir biçimde geliştirilmesi ile 1971 yılında ortaya çıkmıştırTPM, Japonya’da geliştirilmiş bir yönetim anlayışı olmakla beraber, dünyanın çeşitli ülkelerinde başarı ile uygulanmaktadır.

TPM, çalışanlara benim makinem anlayışını geliştirerek verimi arttırmayı amaçlamıştır. TPM sayesinde sürekli kayıpların azaldığı üretkenliğin %50 ile %100 arasında arttığı saptanmıştır. TPM,temiz, tertipli, sağlıklı ve sevimli çalışma ortamı elde ederek, çalışanların yüksek kaliteli ürünleri sürekli olarak üretebilecekleri, orada çalışmaktan zevk ve gurur duyacakları bir fabrika ortamı oluşturur. TPM uygulayan fabrikalar çevreye saygılıdır.

TPM, çalışanlara yoğun teknik eğitimler sunar bu sayede makinelerin ustaca kullanılabildiği maliyetin azaldığı verimin arttığı bir üretim gelişmiş olur. TPM, uygulayan işyerlerinde ekip çalışmaları ön plana çıkar. Kişisel başarılar yerine, önceden planlanmış,küçük adımlar halinde, herkesin rol aldığı gelişmeler(kaizen’ler) özendirilir. TPM, fabrikalarda oluşabilecek 16 büyük kaybı tespit eder, sonra bunları sistematik olarak ortadan kaldırır.

Sıradaki yalın üretim terimimiz SMED:
SMED
İngilizcesi ‘single minute exchange of dies’ olan terimin Türkçeye çevrilmiş hali tekli dakikalarda Kalıpların Değişimi ya da tekli dakikalarda model değişimidir. Shigeo Shingo tarafından uygulanan teknik model değişine harcanan zamanı azaltıp üretim etkinliğini arttırmayı hedeflemiştir. Bu sayede aşırı stoğun önünü kesmiş oluruz. SMED, öncelikle  iç ve dış setup’ların ayrıştırılmasını, devamında iç setup sürelerinin dış setup’a dönüştürülmesini ve son olarak da setup sürelerinin kısaltılmasını öngörür.