Yalın Üretim

Herkese merhaba,

Üretim her açıdan önemli ve değerli bir kavramdır. Bu anlamda sistemi geliştirmek ya da iyileştirmek amaçlı birçok üretim türü vardır. Ben de bu yazımda “Yalın Üretim” kavramından bahsedeceğim.

Yalın üretim, ürün ve hizmet yaratma süreci içerisinde israflardan arındırılarak süreci sadeleştiren ve firmaların karlılığını artırma amacı taşıyan sistemler bütünüdür. Müşteri ihtiyacıyla birlikte beklentisi de karşılanmış olur. Peki nedir bu israflar? Yalın düşünceye göre israf müşteri açısından değerlendiriliyor. Yani müşteriler için bir değer oluşturmayan her şey israf olarak kabul edilir. Örneğin siz bir internet sitesinden alışveriş yaptınız ve ürün elinize ulaştı. Ama ürün sizin fazladan bedel olarak kabul etmeyeceğiniz birçok aşamadan geçti; tasarımında meydana gelen en küçük bir hata, birikmiş stoklar, depoda bekleme süresi gibi. İşte bu gereksiz işler, gereksiz hareketler ve taşımalar israftır. Bu israflar azaltılarak veya yok edilerek maliyetler düşürülür, müşteri memnuniyetinde artış meydana gelir, nakit akışı hızlandırılır, üretim hızlanır, kalite artar.

Yalın üretim, “Lean Manufacturing” ya da “Lean Production” olarak da adlandırılır. Önceden de belirttiğim gibi müşteriye bir ürün teslim edilmeden önce ya da hizmet verilmeden önce hazırlanma aşamasında masraftan kaçılarak ürünün kalitesinin, performansının artırılması amaçlanır. Bu şekilde müşteri için değerli özellikleri barındıran bir üretim yapılmış olur.

Neden Yalın Üretim?

Bu sorunun cevabına ulaşmak için önce kendimizi ele alalım. Bir telefon alacağımız zaman karşımıza birçok seçenek çıkar ve hangisini alacağımıza karar veremeyiz. Birinin kamerası çok iyidir, diğerinin ses kalitesi tam da istediğimiz gibidir ama fiyat aralığı bütçemizi geçer. Neden bu kadar çok alternatif var? Müşteriler artık ihtiyacına göre değil de beklenti ve isteklerine göre ürün beğeniyorlar ve alıyorlar. Bu durum da rekabet ortamının oluşmasını sağlıyor. Firmalar giderek daha talepkâr müşterilere hizmet veriyor. Çünkü işletmelerin ilk amacı varlıklarını sürdürebilmek ve rekabete ayak uydurmaktır. Bu da doğal olarak “iyi kalite olsun ama düşük fiyatı olsun. Aynı zamanda teslim süresi de kısa olsun ki ürün bir an önce elime geçsin” gibi istekleri beraberinde getiriyor.

İşletmeler artık “neyi nasıl üretirsem üreteyim, müşterisi kesin olur” diyemiyor. Sizin de gördüğünüz gibi müşteri giderek önemli hale geldi. Satış alanı geniş olabilmeli ki her müşteri kendine hitap edebilen bir ürünü bulabilsin. Kaliteli, aynı zamanda ekonomik ürünlere gelen rağbet sebebiyle üretim firmaları öncelikle yalın üretim sistemini seçerler. Çünkü yalın üretim ile problemler tespit edilir, etkin çalışma seçenekleri belirtilir. Hem işletme hem de ülke için rekabet avantajını beraberinde getirir. İlk olarak Toyota firması tarafından uygulanmıştır. Bu nedenle Toyota Üretim Sistemi olarak da bilinir. Tek bir amaçtan oluşmaz yani kalite, düşük maliyet, hızlı servis konularıyla ilgilenir ve iyileştirme sağladığı için sağlık, inşaat, eğitim, üretim gibi birçok alanda uygulanır.

Bir sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.