Yapay Zeka

Herkese merhaba,

Son yıllarda oldukça fazla duyduğumuz bir kavram, değil mi? Yapay zeka… Peki nedir bu yapay zeka? Anlatıldığı kadar avantajı var mı teknolojiye yoksa aynı zamanda eksi taraflara da sahip mi?

Yapay zeka, insan eliyle yapılan makinelere ya da robotlara yüklenen yani doğal olarak gelişmeyen sayısal bir zeka örneğidir. Bu sayede makinelere sorun çözme, öğrenme gibi özellikler yüklenir.  Böylece bilgisayarların insanlar gibi düşünmesi sağlanır. Zaman ve teknoloji gün geçtikçe değişiyor ve bu da “yapay zeka etkisi” kavramını ortaya çıkarıyor. Yapay zekanın kapsamı net bir şekilde belirtilemiyor ama makinelerin kapasitesi ve yapabilecekleri arttıkça zeka gerektirmediği düşünülen özellikleri yapay zeka kapsamında değerlendirilmiyor. İşte bu olaya da yapay zeka etkisi adı veriliyor. Mesela optik karakter tanıma yapay zeka kapsamına alınmaz çünkü teknoloji geliştikçe bu özellik sıradan bir hale gelmiştir.

Ä°lgili resim

O zaman bu kapsamda değerlendirilen özellikler nelerdir? Örneğin bilgisayar oyunları çoğu kişinin dikkatini çeker değil mi? İşte yüksek strateji gerektiren oyunlar yapay zeka içine girer. Aynı şekilde otonom(sürücüsüz) otomobiller, askeri simülasyonlar, fotoğraf çözümleme tarzı işler de yapay zeka olarak sınıflandırılabilir. Mesela bir sosyal medya hesabına giriş yaptığımız anda karşımıza bu şifreyi hatırla seçeneği karşımıza çıkıyor. Eğer kabul edersek bir dahaki girişimizde bizi hatırlıyor ve kolay bir şekilde girişimiz sağlanıyor. Çünkü yapay zeka önceden seçilen cevapları sonradan hatırlayarak rasyonel olanı sunar. Ses tanıma, görüntü işleme, doğal dil işleme ve muhakeme olarak 4 önemli uygulama alanı mevcuttur. Ses tanıma deyince aklınıza gelen ilk şey Siri mi oldu? Evet o da uygulama alanına giriyor. Görüntü işlemeye de sürücüsüz araçları örnek verebilirim. İnsanları, trafik ışıklarını algılayıp hareket edebilen bu araçlar yapay zekanın harikalarından biridir.

Ä°lgili resim

Gelin biraz da yapay zekanın tarihine inelim. İlk kez bilgisayarlar düşünebilir mi sorusuyla ortaya çıkıp tartışmalar yaratan akademik disiplin olarak Alan Turing tarafından ortaya çıkmıştır. Bu alan, insan zekasının daha iyi tanımlanabileceği ve makinaların da bunu iyi bir şekilde ifade edebileceği fikriyle ortaya atılmıştır. İlk zamanlarda ilgi görse de sonrasında birtakım sorunlar nedeniyle arka plana atılmıştır. Daha sonrasında bu sorunlar çözülerek ve yeni özellikler eklenerek tekrar gün yüzüne çıkarılmıştır. O yüzden yapay zeka için bilgisayar bilimi, psikoloji, dil bilimi, yapay psikoloji, matematik gibi birçok alandan faydalanılır. Zaten şu anda teknoloji endüstrisine de yön vermektedir. Nedir bunlar derseniz; mesela finans ve ekonomi alanında yapay zekadan sıkça faydalanılır. Ya da her zaman içinde bulunduğumuz ve tanık olduğumuz sağlık alanı da bundan faydalanan alanlardandır.

Photography of Human Holding Gun

İzlediğiniz bilim kurgu filmlerini aklınıza getirin. Dünyayı ele geçiren robotlar, insanlığın sonunu getiren olaylar… Bunların olabilme ihtimali var mı sizce? Herkesin düşüncesi birbirinden farklı, bazı bilim insanları yapay zekanın insanlıktan sonra dünyada hakimiyet kuracağı düşüncesinde. Yapay zekaların zamanla gelişerek süper zeka haline dönüşüp insanlar gibi bağımsız kararlar alabilecek seviyeye ulaşma ihtimalinin olduklarını dile getiriyorlar.

Fark ettiyseniz son zamanlarda Elon Musk ve Stephan Hawking bu konuyla ilgili açıklamalar yapıp tehlikenin farkına varılmasını istemişlerdi.  Filmlerin bir gün gerçek olacağını savunanlar bile mevcut. Aslında düşününce bu durum saçma gelmeyebilir. Yıllar önce bir filmde görülen şeyin günümüzde yapılması bunu kanıtlar nitelikte. 100 yıl önce yaşamış birine yıllar sonra senden binlerce kilometre uzaklıkta biriyle konuşacaksın hatta canlı olarak göreceksin deselerdi eminim ki öyle şey olur mu derdi. Ama şu anda elimizdeki telefonlarla yaptığımız şeyler bunun da ötesinde. Belki ileride de şu anda olmaz dediğimiz, sıra dışı gelen şeyler yapılacak. Bunu da hep beraber deneyimlemiş olacağız. 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.