Yapay Zeka ve Uygulamaları

 

Merhabalar,

“Zaman yaratma kaygısından kurtulup, düşüncelerimi ve paylaşmak istediklerimi yazıya dökmeye karar verdim.”

Yapay Zeka her zaman merak ettiğim bir konuydu ve araştırma fırsatı buldum. Aynı zamanda gerekli gördüğüm bir konu olduğundan sizlerle bu konu hakkındaki düşüncelerimi ve bilgilerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle size yapay zekanın ne olduğu hakkında bilgi vereceğim. Sonrasında ise yapay zeka uygulamalarının son zamanlardaki gelişimini anlatacağım.

 

Yapay Zeka nedir?

Yapay Zeka, makinaların karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlama ile ilgilenen bir bilim dalıdır. İnsan zekasının karakteristiği alınarak, bilgisayara algoritma olarak uygulanarak gerçekleştirilir. İhtiyaçlara göre, hangi etkiye karşı nasıl bir tavır sergilenecekse, az veya fazla esnek ya da etkili yaklaşımlar sergilenebilir.

Başka bir deyişle yapay zekayı şöyle açıklayabiliriz. Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli işleri zeki canlılara(insanlara) benzer şekilde yerine getirmesi uğraşıdır.

 

 

Peki, robotların yapacakları çeşitli işler nelerdir? Aklımıza burada hemen fabrikadaki işi yapan çalışan yerine robotun bu işi yapması gelmemelidir. Söz konusu yapay zeka olunca bu kadar dar düşünmemeliyiz. Bu robotlar bilgisayardaki özel programlar sayesinde konuşabilecek, hesap yapabilecek hatta satranç bile oynayabileceklerdir. Tabi robotların bu kadar fazla eylemi gerçekleştirmesinin insanlar üzerinde bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı da merak konusu.

Yapay Zeka uygulamaları

Son zamanlarda yapay zeka uygulamaları artmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre, işletmelerin bir kısmının yapay zekayı kabul ettiği tespit edildi. Zaman ilerledikçe işletmelerin büyük bir çoğunluğu yapay zekayı kabul etmeye başlayacaktır. Bu zaman dilimi aslında çok uzun değil. Çünkü 2017 yılında 2016 yılına oranla yapay zekaya yapılan yatırımın %300 oranında arttığı gözlemlendi.

Unutmayalım ki yapay zekayla ilgili her gün yeni çalışmalar yapılıyor ve bana göre ileride sonu gelmeyecek daha birçok teknolojiler karşımıza çıkacaktır. Yapay Zeka ve Uygulamaları adlı yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazımda ise Son Teknoloji Yapay Zeka uygulaması olan Apple Siri’den bahsedeceğim.

Tekrar  görüşmek üzere, sağlıcakla kalın..