Yaratıcı Düşünmek

Herkese merhaba,

Bu yazımda sizlerle yaratıcı düşünme konusunu paylaşacağım. Günlük hayatımızda birçok problemle karşılaşırız. Bazılarını çözeriz, bazıları zor gelir. Ama kimileri vardır ki hızlı bir şekilde çözüme ulaşmayı bekler. Bu da bizim strese girmemize sebep olur. Bu tarz hızlı çözüm gerektiren bir sorun nasıl çözülebilir?

Yaratıcı düşünme; yeni nesne, süreç ya da kavramların ortaya çıkmasını sağlayan düşünme süreci olarak tanımlanır. Yani yeni fikirler üretmektir. Mesela çevremizde gördüğümüz eşyalar, kullandığımız cep telefonları ve bilgisayarlar yaratıcı düşünmenin ürünleridir. Peki nasıl? Bazen bir şeye ihtiyacımız olur, öyle zamanlarda aklımıza bir fikir gelir ve onu uygulayarak ihtiyacımızı karşılarız. Odunu ele alalım: İlk sandalye nasıl üretilmiş olabilir, nasıl bir düşünce tarzı ile ortaya çıkmıştır? Rastlantı sonucu da ortaya çıkmış olabilir sistematik bir süreç sonucunda da. Ama yaratıcılık olmasaydı oduna şekil vererek bir eşyanın oluşma süreci olamazdı.

Yaratıcı Düşünmenin Yararları

Kişisel gelişim açısından önemli bir kavramdır. Çünkü yaratıcı insanlar günlük hayatında daha pratik ve başarılı olabilirler. Sorunlara getirdikleri yeni bir çözüm önerisi herkesin hoşuna gidebilir. Olmayan bir şeyi hayal etmek kolay değildir, bu yüzden herkesin yapabileceği bir şey değil gibi görünür. Bu tarz kişiler çevrelerinde de kolayca fark edilir ve farklı bakış açılarının olması insanları etkiler. Sınırsız ve farklı düşünme imkanları yaratır. Bir anlamda duygu ve düşünce kalıplarının kırılmasına olanak sağlar. Düşünsenize, bir eşyayı görmek istediğiniz gibi hayal ediyorsunuz, sıkıcı bir işi kendi yöntemlerinizle daha ilgi çekici kılıyorsunuz. Olumlu düşünmeyi sağlar. motivasyonunuz yüksekken de yaratıcılık süreciniz gelişir. Farklı yetenekleri gün yüzüne çıkarır. Bu da cesaret gerektirir.

Hangi zamanlarda daha yaratıcı oluyorsunuz? Sakinken mi yoksa bir şeye zorlanırken mi? Yaratıcı düşünebilmek için sakin bir kafa daha sağlıklıdır. Diyelim ki daha yaratıcı olmak istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman size birkaç ipucu vereceğim:

  • Alışılmış durumlar bir süre sonra ilgi çekici gelmemeye başlar. Odanızın düzeni hep aynıysa eşyaların yerini değiştirmeyi deneyin. Bu sizde farklı bir bakış açısı oluşmasını sağlayarak düşünce tarzınızı olumlu önde etkiler.
  • İnsanın kendisiyle konuşmasının faydalarının olduğu kanıtlanmıştır. Eğer konuşacak kimseyi bulamıyorsanız bu yönteme başvurabilirsiniz.
  • Kendinizle zaman geçirin. Haftanın belli bir gününü belirleyip yanınıza defter kalem alarak çevrenizi gözlemleyebilirsiniz. Böylece aklınıza gelen fikirleri de yazma fırsatı yakalamış olursunuz.
  • Çocukları düşünün mesela, fikirlerini olduğu gibi söylemekten çekinmezler. Sizin onlardan neyiniz eksik? Aklınıza gelen fikirleri insanlar ne der diye umursamadan söylemeye alışın. Kendinizi kısıtladıkça fikirlerinizi rafa kaldırmış olursunuz.
  • Bir iş için birden fazla seçenek elde etmeye çalışın. Hatta elinizde bulunan en iyi seçeneği göz ardı ederek başka bir alternatif bulmaya yoğunlaşın.

Hayal gücünüzü kullanmanız size farklı kapıların açılmasına da sebep olabilir. önemli olan yaşam tarzı haline getirmenizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.