İster ressam olalım ister mühendis, yaratıcılık bence her insan için önemli. Ayrıca çaba sarf ederek zamanla geliştirebileceğimiz bir beceri. Peki yaratıcı düşünmek için ne gibi yollar deneyebiliriz?

İlk olarak yaratıcılığın tanımından başlayalım. Yaratıcılık, hayal gücüyle harmanlanmış yeni ve yararlı fikirleri gerçeğe dönüştürme olgusudur. Azim ve bağlılık gerektirir. Gün içinde kendimizi dinlemeye zaman ayırmak, egzersiz yaparak beynimize oksijen gitmesini sağlamak yaratıcı düşünmemizi kolaylaştıran bazı yollardır.

30 Daire Testi(30 Circle Test)

Bob McKim tarafından keşfedilen bu egzersizde amaç 30 dairenin içini kalem, boya veya dijital ortam fark etmeksizin istediğimiz şekilde doldurmak. Önemli olan da kaç tane daire doldurduğumuz. Kendimize bir süre sınırı koymak da ayrıca yararlı olacaktır. Böylece test sizi baskı altında farklı şeyler düşünmeye zorlayacak.

 

Bu testin bilinirliğini arttıran Ted Konuşması – Creativity and Play 

Korkmamak

Çocukların yaratıcı enerjisi yetişkinlerden fazla çünkü onlar rezil olmak, kötü eleştiri almak gibi korkulara sahip değiller. Evet zor ama bu gibi sosyal korkularımızı atlatabilirsek yaratıcı yönümüzü geliştirebiliriz.

Soru Sormak

Sorular bilginin ve yaratıcılığın rotasıdır. Duyduğumuz gördüğümüz herhangi bir şeyi direkt alıp kabul etmek yerine sorular üretip daha farklı ne olabileceğini düşünmek, özgün olmak yaratıcılıkta önemli bir noktadır.

Yeni Deneyimlere Açık Olmak

Daha önce ilgilenmediğimiz alanlarda çalışmalar yapmak, konfor alanından çıkmak yaratıcı süreci geliştirmekte faydası dokunabilecek bir yöntem olabilir. Örneğin normalde sürekli polisiye okuyorsak bir gün de romantik bir kitap okumayı deneyebiliriz.

Egzersiz Yapmak

Çalışmalar egzersizin yaratıcı düşünme kabiliyetimizi geliştirdiğini gösteriyor. Yapılan bir deneyde bir grup insana video izletip bir grup insana da egzersiz yaptırılmış. Ardından insanlara farklı düşünme testi uygulanmış ve sonuçlar aşağıdaki gibi çıkmış.

Uygun Ortamı Oluşturmak

Herkesin kendine göre işine odaklanabildiği bir çalışma alanı vardır. Ama bunu bu sefer yaratıcı düşündüğümüz ortamı ele alarak oluşturmalıyız. Mesela resim çizmek için insanlar doğaya çıkar, bazı yazarlar yeni bir şehre gidip orada yazarlar. Bir örnek gerekirse JK Rowling Ölüm Yadigarları kitabını bir otel odasında yazmış ve tamamlayana kadar odadan çıkmamış.

Bilgimizi Paylaşmak ve Açıklamak

Diyelim ki bir konuda araştırma yaptık ve öğrendik. O konuyu başkalarına anlatırken -eğer tamamen ezberlemediysek- kendi cümlelerimizle ve kelimelerle anlatmaya çalışacağız ve bu da yine yaratıcı düşünmeye teşvik eden bir yoldur.

Uykulu Olmak

REM uykusu, uykunun hayal gördüğümüz evresidir. REM uykusundan rüyalarımızdan kalan imgelerle uyanırız. Birçok sanatçı yaratıcı düşünebilmek için bu uyanma deneyimini yaşamak istiyor.

Hatta Salvador Dali sanat eserlerini bu yolla yaparmış. Sandalyeye elinde bir kaşıkla oturup uyurmuş böylece kaşık düştüğünde uyanır ve hayallerindeki şeyleri resme dökermiş.

Renklerin Etkisi

Yeşil: Yaratıcı düşünmeyi geliştirir.

Kırmızı: Detaylara odaklanmada işe yarar.

Mavi: Yaratıcı performansı arttırır.

 

İyi veya kötü geri dönüşlerinize her zaman açığım bana rgoc@industryolog.com mailimle ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.