Yatırım Nedir?

Merhabalar,

Risk almayı sever misiniz? Peki ya bu risk size kazanç sağlıyorsa? Ben bu işlerden çok anlamıyorum, neye yatırım yapacağımı bilmediğim için o işlere hiç girmiyorum da diyebilirsiniz tabi. O zaman önce yatırımın ne olduğuyla başlayayım.

Birikimlerin, gelir elde etmek amacıyla kalıcı bir şekilde kullanılmasına “yatırım” adı verilir. Bu anlamda “tüketim” kelimesiyle karıştırılabiliyor. Tüketimden farkı şudur; yatırım yapıldığında o kaynak ya da değer işlemin sonunda tükenmez. Bu da avantaj olarak görülür çünkü tükenmeden bir kazanç sağlama durumu vardır. Elimizdeki geliri bazı zamanlarda değerlendirmek isteriz değil mi? Belli harcamalarımız olur, bir kısmını tüketiriz ama bir miktarı bizde kalır. Bu miktara “tasarruf” deriz. İşte bu tasarrufu değerlendirmek için yatırım yolları aramaya çalışırız, kendimize uygun olanı bulmaya çalışırız ki değeri artsın. Birikimler; gayrimenkul, altın, borsa, araç alımı gibi farklı sektörlerde kullanılır. Tasarrufları yatırım olarak değerlendirmek isteyen bireylere iki seçenek sunulur:

  1. Sermaye yatırımları
  2. Finansal yatırımlar

Sermaye Yatırımları: Sabit değerlere ya da varlıklara yapılan yatırımlardır. Yani ev, bina, toprak, makine gibi uzun dönem kullanılabilecek varlıklara yapılarak harcanan para kârlarla geri döner.

Finansal Yatırımlar: Finansal enstrümanları kullanarak fiyat değişimlerinden faydalanmayı amaçlar, bu şekilde eldeki tasarruflar yatırım araçlarıyla değerlendirilir. Tasarruf olan sermayeyi artırmak hedeflenir. Her yatırımcı kendine göre strateji belirlemelidir. Buradaki diğer önemli nokta da yatırımcının kendi profilini doğru bir şekilde tanıması gerektiğidir. Çünkü o profil, vadeye göre yapılacak işlemi belirlemeye yardımcı olur. O zaman akla gelen soru şu oluyor:

Hangi Vadeye İşlem Yapacağım?

Dediğim gibi öncelikle profil net bir şekilde belirlenmelidir. Ancak bu şekilde vade yapılacak işlem türü ortaya çıkar. Profilden bahsettim, peki bu profil nedir? Profil türleri; kısa vadeli yatırımcılar, orta vadeli yatırımcılar ve uzun vadeli yatırımcılar olmak üzere üç ana başlıkta incelenir.

Kısa Vadeli Yatırımcılar: Genellikle alım-satım yaparak para kazanmaya çalışan yatırımcı türüdür. Küçük fiyat değişimleri mevcuttur. 1 gün ile 1 ay içinde taşınan pozisyonlar kısa vadeli olarak tanımlanır. Yani yatırımlar kısa vadede yapılır.

Orta Vadeli Yatırımcılar: pozisyonlarını 1 aydan daha fazla süre taşıyan profil tipidir. Pozisyonları genellikle 3 ay ile 12 ay boyunca taşımayı tercih ederler.

Uzun Vadeli Yatırımcılar: 1 yıldan daha uzun süre pozisyonun taşındığı profildir. Döviz yatırımlarında fazla değişkenlik gösteren paritelerden uzak durulması gerekir. Bu yüzden Türk lirası yatırımları önerilmez. (Parite: Ülke para birimlerinin birbirine oranına denir.)

Yatırımcı kime denir?

Borsa gibi piyasalarda kısa vadede yatırım yapan tasarruf sahipleri gerçek yatırımcı sayılmaz. Orta ve uzun vadeli pozisyon açıp dönemsel getiriye odaklanan kişilere “yatırımcı” ismi verilir. Bu yüzden önemli olan yatırımın, yatırımcı tarafından en doğru şekilde kullanılarak risklerin en az düzeye indirilmesini sağlamaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.