Yatırımcıya Destek: Leasing Nedir?

Leasing nedir?

Leasing kiralama demektir. Ekonomide kullanımı finansal kiralamadır. Bir malın yatırımcı tarafından satın alınması yerine bir Leasing şirketi tarafından alınıp yatırımcıya belli bir dönem kiralamasıdır. Bir iş yapmak istiyoruz ama o iş için gerekli olan ekipmanları alacak kadar paramız yok, işte bu gibi durumlarda Leasing şirketleri en büyük yardımcımız oluyor. İhtiyacımız olan ekipmanları bizim yerimize Leasing şirketi alıyor ve biz onları kiralayarak belirli bir dönem kullanabiliyoruz. Kira sözleşmesi bittiğinde malı Leasing şirketine iade ediyoruz. Bu mal iade edilebileceği gibi önceden belirlenmiş bir bedel ile kiracıya da devredilebilir. Bir satıcı firma bize ürününü bu şekilde vermez ama Leasing şirketi kabul ediyor. Bu ürünlerin leasing şirketleri ile ilgisi yoktur sadece finans sağlar.

Leasing şirketleri neler?
Genelde banka şirketleri bu işi yapıyorlar; Ziraat Leasing, Garanti Leasing vs.

Bankalar neden Leasing yapıyor?
Kişi alacağı malı belirliyor, bankada satıcı firmadan ürünü alırken KDV indirimi ile ucuza alıyor ve belirli bir faiz oranı ile bize kiralıyor. Faiz KDV’den daha düşük bir maliyete denk geldiği için kiracı yada alıcı da kâr ediyor. Birde somut bir örnek vererek açıklayalım: Bir Leasing şirketi KDV avantajı ile 50 bin liralık bir ürünü 10 bin liralık indirim ile 40 bin liraya satın alıyor. Sonra 5 bin liralık bir faiz ile bize kiralıyor ve anlaşma sonunda ürün bize devrediliyor.

Not: Buradaki KDV indirimi devletin kalkınmayı sağlamak için sağladığı bir destektir.

Leasing ile neler alınabiliyor?

  • Tıbbi cihazlar
  • Elektronik ve optik cihazlar
  • İnşaat makinaları
  • Matbaa makinaları
  • Bina ve arazi
  • Turizm ekipmanları
  • Tarım makinaları
  • Büro ve ofis ekipmanları

Örneğin; arsa alımı yaparak üzerine bir otel yatırımı yapmak isteyen bir kişi arsa alımından başlayarak otel inşaatının tamamlanması ve teslimine kadar olan tüm süreç projelendirilerek leasing şirketleri ile finanse edilebilir.

Leasingden kimler faydalanabilir?
Şirket yada şahıs, vergi kaydı olan herkes Leasing’ den yararlanalabilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.