NYeni Bir Devrim: “Esneyebilen Kameralar”       

          Gelişen teknoloji ‘Yok artık! Bu da mı oldu?’ dedirttiği gibi hayatımıza birçok kolaylık getirmeye de devam ediyor. Bu yeni teknoloji ve yazımızın konusu “ESNEYEBİLEN KAMERALAR”.

 

       Günümüzde cep telefonlarımıza kadar gelen oldukça fazla özellik ve kalitede olan kameralar neredeyse hepimizi birer fotoğrafçı yaptı. Çok değişik açıl ardan çok güzel kareler yakalayabiliyoruz peki kadraja sığmayanlar? Çoğu zaman bu işlem için birkaç açıdan aynı mekan fotoğraflanarak birleştirilir. Fakat teknololoji bize bunun kolaylığını da sağlayacak.

       Hazır olun! Esneyen kameralarla artık kadraja sığmama dönemine veda ediyoruz. 🙂

           Kolombiya Üniversitesi Bilgisayar Görüş Laboratuvarı’nda bir süredir çalışmalarına devam eden uzmanlar, çalışmaları sonucu esnek kamera üretmeyi başardı. Şimdiye kadar uygulanan kameralardan gerek ışık titizliliği gerek mevcut yapısıyla tamamen farklı olan bu yeni teknoloji, normal bir kameranın objektifinin sağladığı görüş açısını daha geniş bir biçimde sunmayı vadediyor. Bu kamera esnekliğini levha şekline borçlu.

        Kamera açısını arttırmak için levhaya dışa doğru eğim verilebiliyor, böylece kadraja daha geniş bir  alan sığıyor.

        Esnek kamera teknolojisini daha üst boyutlara getirmek isteyen uzmanların ilk hedefi levhanın günlük yaşamda kullanılabilir, bireysel bir araç haline getirilmesi. Hemen herkesin pratik bir şekilde kullanabileceği tarza geliştirilebilirse, fotoğrafçılık ile uğraşan birçok kişinin daha önce tecrübe etmediği bu sistemden son derece memnun kalacağı şüphesiz.