Yeni Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

 

Yeni bir ürünümüzü piyasaya sunmak istiyorsanız ve fiyatının ne olacağına karar verme aşamasındaysanız, biraz sonra anlatacağım fiyatlandırma stratejilerini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Stratejilere geçmeden önce yeni bir ürün nasıl başarılı olabilir bir genel bilgi ile başlayalım.

Yeni bir üründe en önemli konulardan biri sıkça kullandığımız bir kelime olan “talep”. Müşteri ne ister? Müşterinin ihtiyaçları neler? Ve hatta müşterinin ihtiyacı olabilecek potansiyeldeki “gizli talep” dediğimiz istekleri üzerinde durmamız gerekiyor. Bunun temelinde ise detaylı bir Pazar araştırması yapmak gerekir.

Diğer bir nokta ise gereken yerlerde sabırla beklemek ve doğru hamleleri yapmak.

Son olarak çalışan motivasyonundan bahsetmek istiyorum. Yeni bir girişim varsa ilk başta çoğu kişiden riskli, olur mu ki, acaba, ile başlayan  cümleler duyabilirsiniz. Çalışanlarda kariyerleri için bu gibi konularda temkinli yaklaşabilir. Bu nedenle de çalışanların inanç ve motivasyonları tam olmalıdır ki yapılan işten verim alınabilsin.

En temel bilgilerden bahsettiğimize göre bunları gerçekleştirdikten sonra fiyatlandırmaya başlayabiliriz. Yeni bir ürün için  iki fiyatlandırma stratejisi uygulanabilir.

1-Pazarın Kaymağını Alma

Yüksek fiyatlarla pazara girip pazarın kaymağını alma olarak nitelendirilmektedir. Pazara girdiğinizde yüksek fiyatlı bir ürününüz vardır hitap edeceği kitle az da olsa karınız yüksek değerleri gösterme ihtimali oldukça yüksektir

Şimdide bu Stratejiyi hangi koşullar sağlandığında kullanabileceğimize bakalım;

Eğer ürün kaliteniz yüksekse ve imajı da bunu destekler nitelikteyse, az miktarda üretilen ürünlerdeki maliyet kayıpları çok yüksek değilse, talep inelastikse (ineleastik talep: fiyat düştükçe veya yükseldikçe insanların aynı miktarda ürün almasıdır.) ve rakipler pazara öyle kolayca giremiyorlarsa bu strateji kullanılır.

2-Pazara Nüfuz Etme

Pazar nüfus etme ürün pazara girerken düşük fiyatla başlangıç yapar böylece kitlelerden da çabuk etki görmeyi amaçlar. Daha fazla sayıda tüketicinin dikkatini çektiğinden kısa sürelerde yüksek pazar payları sağlayabilir. Fakat  bu stratejinin kullanılması için bazı şartların da uygun olması gerekir. Pazarın yüksek fiyat duyarlılığı olmalıdır ki o zaman amaçladığımızın düşük fiyat karı beraberinde getirebilsin. Aynı zamanda  Satış hacmi büyüdükçe maliyetlerde aynı şekilde azalmalı.

Böylece yeni ürün de fiyatlandırma stratejilerinin sonuna geldik. Bir sözle yazımı sonlandırmak istiyorum .

“Yolculuğun kendisi zirveye ulaşmak kadar önemlidir; sadece oraya varmak değil, nasıl vardığınız da belirleyicidir.”
– Sir Chris Bonnington

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.?