Yoğurdun Steve Jobs’u Hamdi Ulukaya

 

Merhabalar, bügünki yazımda dünyanın önemli girişimcileri arasında gösterilen, hatta yoğurdun Steve Jobs’u olarak adlandırılan Türk girişimci Hamdi Ulukaya’nın başarı hikayesini gelin hep birlikte inceleyelim.

Hamdi Ulukaya Kimdir?
Hamdi Ulukaya, 1972 yılında Erzincan’da mandıra işletmeciliği yapan bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Üniversiteye kadar Erzincan’da kalan Hamdi Ulukaya, siyaset bilimini kazanarak üniversiteye Ankara’ya gitmiştir. Üniversiteden sonra dil eğitimi almak için ABD’ye gitmiştir. Amerika’ya yalnızca bir sırt çantasıyla gittiğini ama ailesinden edindiği tecrübelerin büyük yardımcısı olduğunu bir röportajda dile getirmiş Ulukaya. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra babasının yönlendirmesi üzerine ufak çaplı bir peynir fabrikası kurmuştur. Baba Ulukaya, Amerika ziyareti sırasında ‘Burada lezzetli peynir yok, bizimkileri satsana’ diyerek bu işe ön ayak olmuştur. Bunun üzerine toptancılara peynir vermiş ve başarılı da olmuş. 2 yıl bocaladıktan sonra ürün de oturmuş.

Peynir işi oturmuşken, Ulukaya bir gün masasında ‘makineleriyle satılık yoğurt fabrikası’ yazılı bir kağıt bulmuş ve dikkat etmeden çöpe yollamış kağıdı. Ama ne olmuşsa olmuş ki yarım saat sonra kendini çöpü karıştırıyorken bulmuş. Ulukaya bu durumu hayatının dönüm noktası olarak adlandırıyor.700 bin dolara bu fabrikayı satın alan Ulukaya bununla birlikte 5 personeli de işe alır.

 

2007 de geleceğe ışık tutan girişimi Chobani adı verdiği yoğurt şirketini kurar. Chobani, Balkan ülkelerinde ve Yunanistan’da ‘Çoban’ anlamına gelmektedir. Ulukaya, çobanın her yer de çoban; yoğurdun da her yerde yoğurt, olduğunu vurgulayarak bunun birleştirici gücünden yaralanacağından bu ismi tercih ettiğini vurguluyor. Chobani yoğurdun Amerika’daki en iyi yoğurt olması için süren lezzet arayışı tamı tamına 14 ay sürmüş.

Chobani yoğurt ilk olarak, küçük marketlere satış yapmış daha sonraları ise Amerika’nın en büyük süpermarketleri olan Wholesale Club ve Costco tarafından keşfedilmiş ve satışlar artmıştır.
İşlerin ilerlemesiyle Ulukaya’nın şirketi 2000 çalışanlı bir şirket haline geldi ve Ulukaya’nın serveti 2017 yılında 2 milyar dolara yaklaştı.

Yoğurdun Steve Jobs’u Hamdi Ulukaya
Forbes dergisi Hamdi Ulukaya için “Yoğurdun Steve Jobs’u” olarak bir başlık attı. Ulukaya’nın “ilk toplantımızda arkadaşlarıma “Biz gıda firması olabiliriz ama stratejilerimizi teknoloji firması gibi geliştirmeliyiz. Basit ürün, yenilikçi ürün ve şaşırtıcı pazarlama yöntemlerimiz olmalı” dediği biliniyor. Bu, Apple’ın izlediği rotayla eş değer nitelikte. Chobani ürünlerinin yılda iki kez yeni ürünler çıkarttığı ve ambalajlarının yenilendiği biliniyor ve yeni ürünü son ana kadar açıklamayıp tüketicide beklenti yaratmayı amaçlıyor.


Chobani yoğurt, ABD başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yüksek satışlar yaparak rakiplerini geride bıraktı ve her yıl satış miktarını arttırmaya devam etti. Ulukaya’nın azmi, cesareti ve inancı 2 milyar dolarlık bir serveti elde etmesini sağladı.

Bugünkü yazımızda son zamanların gözde girişimcilerinden Hamdi Ulukaya’nın başarı öyküsünü öğrenmiş olduk. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.