Yükselen değer: İş Analistiİş analisti görevi ve iş yükü farklı şekilde tanımlanmaktadır. Son zamanlarda özellikle kurumsal işletmelerde iş analistine duyulan ihtiyacın artmış olduğu söylenebilir. Dünyada iş Analisti Anayasası olarak kabul edilen BABOK v3’a (Business Analysis Body of Knowledge) göre iş analisti tanımı: “İhtiyaçları tanımlayarak ve paydaşlara değer sağlayan çözümler önererek bir işletmede değişimi mümkün kılma pratiğidir”.

 

Daha ayrıntılı tanımlayacak olursak; ihtiyaca göre değişimin gerekçesini doğru belirleyen, aynı zamanda işletmeye değer katabilecek yaratıcı iş zekası çözümlerini tanımlayan analizci kişilerdir. Bilgiyi toplar ve gerekli raporlama tekniklerini kullanarak yazılımcıya aktarır. Bu noktada yanlış gördüğü noktalarda da önerme yapar. Verdiği öneri ve katma değerle iyi bir iş ortaya çıkarmaya çalışır. Asıl sorun nedenleri saptamak ve açığa kavuşturmak iş analisti sorumluluğudur.

İş Analistleri işletme içinde çeşitli girişimler gerçekleştirebilir. Bu girişimler stratejik veya operasyonel de olabiliyor. Analizciler mevcut durumu özümseyerek gelecekteki durumu tanımlayabiliyorlar ve buna göre aksiyon faaliyetleri belirleyebiliyorlar. Ayrıca hepimizin az da olsa bilgi sahibi olduğu çevik yapılar, iş zekası, bilgi teknolojileri, iş mimarisi ve iş süreci yönetimi gibi disiplinler iş analizinin birçok farklı perspektifini oluşturuyor.

 

Dünyada ve ülkemizde iş analistlerin unvanları veri analisti, kurumsal analist, süreç analisti, sistem analisti, iş sistemleri analisti ve yönetim danışmanı gibi çok geniş çalışma alanlarını içeriyor. Yayınlanan son rapora göre; Dünya’da CBAP sertifikalı iş analisti sayısı 2013’ten 2016’ya geldiğimizde yaklaşık 2 katına çıktı ve toplamda 6100 rakamına ulaştı. Kuzey Amerika’da yapılan araştırmalara göre 2016 da Kanada’da 171.000, ABD’de ise 2020 yılı itibarı ile 876.000 iş analisti ve iş analizi ile ilgili profesyonele ihtiyaç duyulacak. Bu alanda bir kariyer yolculuğu istiyorsanız endüstri mühendisi olmak büyük bir avantaj gibi gözüküyor. Unvan sabit kalabilir ama yaptığımız işin sektörü değişeceği için tabi ki sektörün iş tanımına göre bir planlama gerekmektedir.

Bu konu hakkında yapacağım diğer yazılarımda araştırmalarım sonucunda yazacağım. Şimdilik bir sonraki yazıma kadar görüşmek üzere… 

NOT: Babok v3 Guide hakkında ;

  1. http://www.iiba.org/babok-guide.aspx
  2. https://ba-works.com/blog/babok-v3-yenilikler-ve-temel-kavramlar/  linklerinden ulaşabilirsiniz.