Zaman Yönetimi: Eisenhower Metodu

 

Herkese Merhaba,

Bu ilk yazımda sizlere zaman yönetimlerinden biri olan Eisenhower Metodu’nu anlatmak istedim. Zamanımızı verimli kullanma konusunda birçoğumuz sıkıntılar yaşıyoruz. Geçmişe dönüp bakınca aslında önemsiz olan birçok şey için ne kadar çok zamanınızı boşa harcadığınızı fark edeceksiniz. Yapmamız gereken şeylere vaktimizi yeterince ayıramıyoruz. Bunun birçok sebebi var ve kişiden kişiye değişiyor. Bende zamanımı verimli kullanma konusunda sıkıntılar yaşarken neler yapabilirim diye düşünürken “Eisenhower Metodu” ile karşılaştım. Hadi gelin birlikte bakalım nedir bu Eisenhower Metodu ve nasıl yapılır.

Bu metot Dwight D. Eisenhower tarafından keşfedilmiştir. Dwight 1953’ten 1961’e kadar Amerika Birleşik Devletleri ‘ nin 34. Başkanı olarak görev yapan Amerikalı bir siyasetçi ve ordu generaliydi.

Dwight, o zamanlarda zorlu kararlar aldı ve bu kararları alırken zaman yönetimini aciliyet ve önemlilik derecesine göre karar vererek kullanmıştır. İşte bu kararları alırken ki kullandığı zaman yönetimi kendi soyadını alan Eisenhower Metodu’dur.

“İki tür problemim var, acil ve önemli. Acil şeyler önemli değilve önemli olanlarsa acil degil.”

Dwight D. Eisenhower

İşleri yaparken kullanılan ve zamanı verimli kullanmak adına uygulanan zaman yönetimi yöntemi olan Eisenhower bir önceliklendirme sistemidir. Aslında çok basit olan bu model düşüncelerimizi uzun vadeli stratejik planlama ve üretkenliğe yöneltmemize yardımcı olur. İşlerimizi yaparken genelde öncelikle acil olanları yaparız ama aslında o acil olan iş pek de önemli olmayabiliyor, yada tam tersi acil olmayan işimizi sona atarız ve aslında o iş bizim için çok önemlidir. Bizler bu ayrımı doğru yapamadığımızda zamanımızı yeterince verimli kullanamıyoruz. Bu sorunu giderebilmek için birçok zaman yönetimi çeşidi vardır(onlarıda aşağıda sizinle paylaşacağım). Bunlar arasında en sade olanlardan biride Eisenhower Metodu‘dur.

Bu metot bir koordinat sistemini acil-acil değil ve önemli-önemli değil olmak üzere 4 bölümden oluşturan matrisdir. Aciliyet ve önemlilik olmak üzere iki kolu vardır.

1.Acil ve önemli-Hemen yap.

Diğer işlerimizi bırakıp hemen yapılmamız gereken işlerdir.

2. Acil değil ve önemli-Ne zaman yapacağına karar ver.

Geleceğimizi etkileyecek olan uzun vadeli planlarımızın bulunduğu, gerçekten kendi isteklerimizle belirlediğimiz işler.Bir iş kurmak, kitap yazmak, master yapmak vs.

3. Acil ama önemsiz -Senin yerine yapabilecek başka biri varsa ona devret, delege et.

Genelde başkalrının bizden yapmamızı istediği , bizim belirlemediğimiz işlerdir. Gelen e-mailler, çalan telefonlar, iş yerinde yada okulda başkalarının kendileri için istedikleri işler vs.

4. Acil değil ve önemsiz-Daha sonra yaparsın.

Yapsanız sizin için iyi olur ama yapmasanızda bişey kaybettirmeyecek olan şeylerdir. Daha önemli işleriniz varsa bunları direkt eleyebilirsiniz.

 

Eisenhower Metod’u ile çalışırken kendinize şu soruları sormanız işlerinizi kolaylaştıracaktır:

Önemli ama acil olmayan görevlerle nasıl ilgileneceğim?

Acil hale gelmeden, önemli görevlere ne zaman vakit ayıracağım.

Önemli mi, acil mi?

Bu metodu verimli bir şekilde kullanabilmek için önemli ve acil olan işleri birbirine karıştırmamak gerekir.Acil olan işlerin üzerinde zaman baskısı vardır, yüksek öncelikli hedefleri olan işler ise önemli olan işlerdir.

“Asıl mühim olan doğru işi doğru zamanda yapabilmek.”

Eisenhower Metod’unu anlatan bir video:

https://youtu.be/suGXZ1869qc

Diğer zaman yönetimi çeşitleri;

  1. Hızlı Planlama Methodu
  2. 168 Saat
  3. Bugünün İşini Yarına Bırakmayın
  4. Yarın Yap!
  5. O Kurbağayı Ye(Zor İşin Üstesinden Gelmek)
  6. Kafein Şekerlemesi
  7. Pareto Analizi
  8. İşleri Yoluna Koymak
  9. Pomodoro Tekniği

Zamanınızı verimli kullanmanız dileği ile bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.