Zamanın Bir İşlevi: Gantt Diagramları

Düşündüğümüz zaman işlerinin planlı bir şekilde ilerlemesini kim istemez ki? Günlük yaşamımızda işlerimizin yolunda gitmesi için önceden oluşturduğumuz planlar vardır ve bunları belli bir sıraya koymaktayız.

Şimdi yukarıda yaptığım bu açıklamaya göre bu planları fabrika yönetimi için düşünelim. Başarıyla sonuçlanması istenilen bir iş var ve haliyle bu iş için planlı bir yönetim kaçınılmaz olacaktır. Bu iş için süreç takibinin yapılması gerekmektedir ve ayrıca aradaki bağların kuvvetli bir şekilde kurulması önemlidir. Bunun yapılabilmesi için akla ilk gelen ve yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri olan  “Gantt Diagramları” akla gelmektedir.

Gantt diagramları, Henry Gantt tarafından 1900’ lerin başında geliştirilmiş olan ve işleri bir zaman çizelgesi üstünde göstermeye yarayan, üretim ve proje planlamalarında kullanılan görsel iş planlama şemalarıdır. Öğrenmesi ve kullanması son derece kolay olan bir yöntemdir.

Gantt diagramları, projenin süreçlerini görmemizi sağlayan bir metottur. Bulunduğumuz zaman diliminde projenin hangi aşamada olduğu, yaptığımız planın önünde mi yoksa gerisinde mi kalındığı kolaylıkla algılanabilmektedir. 

Projeyi yöneten kişi Gantt diagramına bakarak işlerin takibini yapabilir, kritik durumların farkına varıp önlem alabilir ve gerekli değişikliklikleri yaparak işleri projeyi istenen zamanda bitirebilir. Ancak Gantt diyagramları, varolan kötü bir durumun iyileştirilebilmesi için herhangi bir çözüm üretme özelliğine sahip değildir.

Peki bu Gantt diagramları nasıl oluşturulur?           

Bu diagramda yapılacak işler, zamanın bir işlevi olarak gösterilir. Yatay çizgiler tezgahları göstermektedir ve varolan durum açıkça görülmektedir. Çizelgenin en üst satırı soldan sağa doğru her bir sütuna bir tarih gelecek şekilde günlük, haftalık veya aylık olarak tanımlanır.  Ardından hangi işin hangi zamanda yapılması hedefleniyorsa, işaretlenir. Ona ait kutu boyanır. Üzerine hangi günde olduğumuzu gösteren serbest kaydırılabilir bir çizgi çekilebilir. Böylece hangi işlerin yapılması gerektiği daha net görülebilecektir.  Gantt diagramı günlük veya haftalık olarak takip edildiğinde planlama, yönetim için daha faydalı olacaktır. 

Şimdi konuyu daha net anlamamız için birkaç örneğe göz atalım:

Kontrol zamanında yapılan izlemeye göre;

  1. Motor bakımı ve fren bakımı işleri işleyişin gerisindedir.
  2. Ön düzen bakımı işi işleyişin ilerisindedir.
  3. Kapı boyama işi işleyişe uygun gitmektedir.

Diğer bir örneğimize bakacak olursak;

Torna işlemi, 09:00 ile 12:00 saatleri arasında A101 istasyonunda, 13:00 ile 14:00 saatleri arasında A72 istasyonunda ve 17:00 ile 18:00 saatleri arasında A105 istasyonunda yapılmaktadır.

Freze işlemi, 09:00 ile 10:00 saatleri arasında A72 istasyonunda ve 12:00 ile 16:00 saatleri arasında A105 istasyonunda yapılmaktadır.

Taşlama işlemi, 09:00 ile 10:00 saatleri arasında X87 istasyonunda, 13:00 ile 14:00 saatleri arasında A101 istasyonunda ve 15:00 ile 18:00 saatleri arasında X63 istasyonunda yapılmaktadır.

Boyama işlemi, saat 09:00’ da başlayarak 1 saat boyunca B21 istasyonunda, 11:00 ile 13:00 saatleri arasında X87 istasyonunda, 15:00 ile 16:00 saatleri arasında A101 istasyonunda ve 17:00 ile 18:00 saatleri arasında A72 istasyonunda yapılmaktadır.

Bugün sizlere proje yönetiminde büyük kolaylık sağlayan Gantt diagramlarından ve örneklerinden bahsettim. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygı ve sevgiyle, bir sonraki yazımda görüşmek üzere..